‘ऑक्सिजन एक्स्प्रेस’ विशाखापट्टणमला रवाना

272
668

पाच दिवसात रेल्वेने येणार ११० टन द्रवरूप प्राणवायू

मुंबई, दि. १९: महाराष्ट्राला कोरोनाच्या संकटकाळात दिलासा देणारी आनंदवार्ता हाती आली असून राज्याला विशाखापट्टणम येथून प्राणवायू (ऑक्सिजन) वाहून आणण्यासाठी ७ मोठे टँकर घेऊन जाणारी देशातील पहिली ‘ऑक्सिजन एक्स्प्रेस’ आज रवाना करण्यात आली. रेल्वेवाहतुकीमार्गे जलदगतीने ऑक्सिजनची वाहतूक व्हावी, अशी मागणी मुख्यमंत्री उद्धव ठाकरे यांनी केंद्र शासनाकडे केली होती. त्याला रेल्वेने प्रतिसाद देताच राज्याने जलदगतीने हालचाली करुन आज पहिली रेल्वे रवाना केली. परिवहन मंत्री ॲड. अनिल परब यांनी या एक्स्प्रेसला हिरवा दिवा दाखवून रवाना केले.

या एक्स्प्रेसच्या माध्यमातून येत्या पाच दिवसात एकशे दहा मे. टन द्रवरुप ऑक्सिजनचा पुरवठा रेल्वेवाहतुकीच्या माध्यमातून राज्याला होणार आहे. ऑक्सिजन तुटवड्याच्या पार्श्वभूमीवर मुख्यमंत्री उद्धव ठाकरे यांनी सुचवल्याप्रमाणे राज्याच्या प्रशासनाने वेगवेगळे पर्यायांची चाचपणी करत रेल्वे मार्गे ऑक्सिजन वाहतूक करता येईल असे केंद्र शासनाला सुचवले होते. त्यानुसार ही एक्स्प्रेस चालवण्यास रेल्वेने मंजुरी दिली असून यापुढील काळात प्राणवायूच्या निरंतर पुरवठ्यासाठी रेल्वेच्या मदतीने आणखीन ‘ऑक्सिजन एक्स्प्रेस’ चालविण्याचे नियोजन करण्यात येत आहे. त्यामुळे ऑक्सिजन तुटवड्यावर मात करणे शक्य होणार आहे.

मुख्यमंत्री श्री. ठाकरे यांच्या निर्देशानुसार राज्याचा परिवहन विभाग आणि अन्न व औषध प्रशासन विभाग गेल्या आठ दिवसांपासून केंद्र शासन आणि रेल्वे मंत्रालयाकडे यासंदर्भात पाठपुरावा करत होते. ऑक्सिजन वाहतूक करणाऱ्या टँकरचे आकारमान, उंची याअनुषंगाने विद्युतीकरण झालेल्या रेल्वेमार्गावरुन वाहतूक करण्याबाबत काही अडचणी, आव्हाने होती. तथापि, योग्य आकारमानाचे टँकरचा शोध घेऊन कळंबोली येथील प्लॅटफॉर्म काही अंशी अपूर्ण असल्याने बोईसर येथील रेल्वे प्लॅटफॉर्मवरुन रेल्वेच्या सपाट वॅगनवर रिकामे टँकर लोड करुन यशस्वीरित्या चाचणी घेण्यात आली.

‍ कळंबोली येथून विशाखापट्टणमकडे ऑक्सिजन एक्स्प्रेस चालविणे अधिक व्यवहार्य असल्याने दोन दिवसात येथील प्लॅटफॉर्मचे काम पूर्ण करण्यात आले; आणि आज प्रत्यक्ष रिकामे टँकर सपाट वॅगनवर ‘रोल ऑन-रोल ऑफ’ पद्धतीने चढवून सायं. ७ वा. च्या दरम्यान ऑक्सिजन एक्स्प्रेसला रवानाही करण्यात आले. हे प्रत्येकी १६ मे. टन. द्रवरुप ऑक्सिजन वाहतुकीची क्षमता असलेले विशेष टँकर आहेत. आयनॉक्स एअर प्रॉडक्ट्स, ताईयो निप्पॉन सॅन्सो इं., एअर लिक्विड, लिंडे आदी कंपन्यांचे हे टँकर आहेत. नेहमीच्या पुणे-सिकंदराबाद- विजयवाडा रेल्वेमार्गा वर पुणे दरम्यान बोगदे असल्यामुळे ओव्हरहेड वायरची उंची तुलनेत कमी होत असल्याने या मार्गावरुन ऑक्सिजनचे टँकर वाहून नेणे शक्य नव्हते. त्यामुळे तुलनेत लांबचा असला तरी व्यवहार्य असा सूरत- नंदूरबार- जळगाव- नागपूर असा लोहमार्ग निवडण्यात आला आहे.

दरम्यान “या एक्स्प्रेसला सिग्नल्सचा कमीत कमी अडथळा येईल अशा पद्धतीने ‘ग्रीन कॉरिडॉर’ही तयार करण्यात आला असून केवळ दीड दिवसात ती विशाखापट्टणम येथे पोहोचेल. तेथील ‘राष्ट्रीय इस्पात लि.’ या कंपनीतून दीड-दोन दिवसात द्रवरुप प्राणवायु भरुन टँकर लगेच पुन: महाराष्ट्राकडे रवाना होतील. अशा पद्धतीने येत्या पाच दिवसाच्या आत सुमारे ११० मे. टन ऑक्सिजन राज्याला रेल्वेवाहतुकीद्वारे राज्याला प्राप्त होईल. उच्च वजनक्षमतेमुळे ऑक्सिजन टँकरची वाहतूक रस्तामार्गे करणे तांत्रिकदृष्ट्या व्यवहार्य नव्हते तसेच त्यासाठी प्रदीर्घ वेळ लागला असता.” अशी माहिती परिवहन आयुक्त अविनाश ढाकणे यांनी दिली.

272 COMMENTS

 1. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!|

 2. Great post. I was checking constantly this blog and I am inspired! Very useful information particularly the closing section 🙂 I handle such info much. I was looking for this particular info for a very long time. Thanks and best of luck. |

 3. بایسکشوال چیست برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد بسیاری از افراد از “بایسکشوال” به عنوان اصطلاحی برای هر شکلی از جذابیت به دو یا چند جنس استفاده می کنند. اما از چند نفر بپرسید که دوجنسه بودن برای آنها چه معنایی دارد. به احتمال زیاد پاسخ های متفاوت دریافت می‌ کنید. اگر فکر می کنید شاید بایسکشوال باشید، کسی را بشناسید که دوجنسه است یا به دائماً این موضوع فکر می کنید که دوجنسه بودن به چه معناست، ممکن است کمی گیج شوید.بنابراین بیایید در مورد برخی از عوامل مختلف که تعیین می کنند دوجنسیتی واقعاً به چه معناست صحبت کنیم. My web page بایسکشوال چیست

 4. بایسکشوال چیست برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد بسیاری از افراد از “بایسکشوال” به عنوان اصطلاحی برای هر شکلی از جذابیت به دو یا چند جنس استفاده می کنند. اما از چند نفر بپرسید که دوجنسه بودن برای آنها چه معنایی دارد. به احتمال زیاد پاسخ های متفاوت دریافت می‌ کنید. اگر فکر می کنید شاید بایسکشوال باشید، کسی را بشناسید که دوجنسه است یا به دائماً این موضوع فکر می کنید که دوجنسه بودن به چه معناست، ممکن است کمی گیج شوید.بنابراین بیایید در مورد برخی از عوامل مختلف که تعیین می کنند دوجنسیتی واقعاً به چه معناست صحبت کنیم. My web page بایسکشوال چیست

 5. We’re a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will probably be thankful to you.|

 6. The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 7. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 8. I was very pleased to find this great site. I wanted to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every bit of it and I have you book marked to see new things on your site.|

 9. It’s really a cool and useful piece of information. I’m glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 10. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly loved browsing your weblog posts. After all I will be subscribing for your feed and I hope you write again soon!|

 11. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.|

 12. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!|

 13. Wow, incredible blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you made blogging glance easy. The full glance of your website is great, let alone the content!

 14. Thank you for every other informative site. The place else may I get that kind of info written in such an ideal method? I’ve a mission that I’m just now working on, and I have been at the glance out for such information.|

 15. Pretty component to content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing on your augment and even I success you get right of entry to constantly quickly.|

 16. I must thank you for the efforts you have put in penning this website. I’m hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now ;)|

 17. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon.|

 18. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really loved browsing your weblog posts. After all I’ll be subscribing in your feed and I am hoping you write again very soon!|

 19. Hello there, I found your web site by way of Google even as searching for a related matter, your site came up, it appears to be like good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 20. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i am satisfied to express that I have a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much no doubt will make certain to don?t fail to remember this website and give it a glance regularly.|

 21. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific web site.|

 22. Hello, I believe your site might be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great site!|

 23. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 24. Greetings! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!|

 25. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 26. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Kudos|

 27. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.|

 28. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 29. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through content from other writers and use something from their sites. |

 30. You made some really good points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.|

 31. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 32. You really make it appear really easy together with your presentation however I to find this topic to be actually something which I feel I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking ahead on your next publish, I will attempt to get the grasp of it!|

 33. That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Appreciate your sharing this one. A must read post!|

 34. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and best of luck.|

 35. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 36. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my hunt for something relating to this.|

 37. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!|

 38. Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.|

 39. Thanks for some other great post. The place else could anyone get that type of info in such an ideal method of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such info.|

 40. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea|

 41. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers|

 42. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!|

 43. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.|

 44. I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this issue?|

 45. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Kudos|

 46. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 47. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.|

 48. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!|

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here